WAIDZEIT

 

waidzeit_austria_banner

Waidzeit

HODINKY - ŠPERKY - BRÝLE ZE DŘEVA

 

Waidzeit je mladá společnost ze štýrského Ennstalu, která se zabývá s velkou vášní výrobou unikátních dřevěných hodinek. Kromě hodinek, má ve své nabídce také krásné šperky a brýle vlastní produkce vyrobené ze dřeva.

 

 

 

katalog

 

WAIDZEIT HODINKY - KATALOG VÝROBKŮ

Waidzeit_Produktkatalog_DE_2021_210421

https://issuu.com/josseck/docs/katalog_waidzeit_einzelseiten

 

 

ŠPERKY

 https://issuu.com/josseck/docs/wildfang_schmuck_einzelseiten

 

 

 

waidzeit-logo dřevo

 

 

JAVOR

 

Javor je rod rostlin z čeledi mýdelníkovité. Jeho zástupci jsou obvykle vzrostlé opadavé stromy, některé druhy mají však jen slabší vzrůst a jsou to buď nižší stromy a nebo existují i keřovité druhy. Rod Acer čítá kolem 125 druhů.

 
 

 

TIS

 

Tisy jsou nahosemenné neopadávající dřeviny, jsou to keře nebo stromy dorůstající výjimečně do výšky až přes 20 m, Stromy mají korunu rozložitou, kulovitou či kuželovitou. Jsou dvoudomé, někdy se najdou exempláře jednodomé, tato vlastnost se může s věkem měnit. Kůra je načervenale hnědá, šupinatá. Větvičky jsou nepravidelně střídavé, jehlice, dlouhé 1 až 4 cm a široké 2 až 3 mm, jsou uspořádány spirálovitě ve dvou řadách, přisedlé nebo krátce řapíkaté, čárkovité a rovné nebo srpovitě zahnuté. Nemají pryskyřičné kanálky. Dřevo, které je mimořádně vhodné pro výrobu dřevěných hodin. 

 
 

 

DUB

 

Dub je rod rostlin z čeledi bukovitých. Duby jsou stále zelené nebo opadavé dřeviny se střídavými jednoduchými listy a nenápadnými květy. Celý rod zahrnuje 300 až 600 druhů. Duby jsou rozšířeny především v mírných a subtropických oblastech severní polokoule, v Americe a Asii však zasahují i do tropů.

 
 

 

JASAN

 

Jasanové dřevo je známé pro svou houževnatost a vysokou odolnost v ohybu, do nástupu moderních materiálů proto sloužilo pro výrobu sportovního náčiní (hokejky, tenisové rakety, lyže) a současně se stále používá na výrobu topůrek a násad (lopaty, krumpáče, košťata). Mimo to se z něj dělají některé typy podlah (intarzované podlahy, mozaikové podlahy). Lehký materiál jasanového dřeva nachází využití i ve výrobě deštníků, baseballových pálek, lodí a kanoí. Populární je i pro výrobce akustických a elektrických kytar a jiných strunných nástrojů.

 
 

 

SANTALOVNÍK

 

Santalovník bílý dorůstá výšky 4 až 9 metrů, je poloparazitický, stále zelený, s pilovitými listy, plody drobné, kulovité, nejedlé. Dřevo je těžké, žluté s jemnými vlákny. Pochází z jižní Asie, vyskytuje se v západní Indii (Indie, Pákistán, Nepál, Bangladéš Srí Lanka), roste také v Indonésii, na tichomořských ostrovech (například na Havaji a v Austrálii. Nepravý santal má červené odstíny a roste ve východní Indii (Thajsko, Malajsie, ad.).

 
 

 

OŘECH

 

Ořech je mohutný listnatý strom z čeledi ořešákovitých. Může dorůstat výšky až 45 metrů (výjimečně ještě více). Charakter jeho koruny a kmene je závislý na tom, zda se jedná o kultivar nebo původní divokou formu a na prostředí, ve kterém roste.

 
 

 

BOROVICE

 

Borovice (Pinus) je rod rostlin z čeledi borovicovité. Jeho zástupci jsou světlomilné vždyzelené stromy, ojediněle keře, nenáročné na půdu a na vláhu. Některé dorůstají až do výšky 100 m (borovice Lambertova - Pinus lambertiana), jiné mají habitus vysloveně keřovitý (klečovitý), např. borovice klečPinus mugo nebo borovice (limba) zakrsláPinus pumila. Borovice je obecně truhláři považována za strom s měkkým dřevem.